НАУКОВА ІНФОРМАЦІЯ

ОДНА З 29 СКЛАДОВИХ ЧАСТЕЙ ТРИ-КОЛАГЕНУ – КОЛАГЕН. ЩО ЦЕ?

Наше суспільство нарешті зацікавилося здоровим способом життя – регулярною фізичною активністю та правильним харчуванням. Проте важливо отримувати не лише достатню кількість вітамінів та мінеральних речовин, але й білків, які потрібні для багатьох функцій організму. Одним з найважливіших білків в організмі є колаген – а це 25% всього білку в організмі.

Колаген входить до складу шкіри, волосся, нігтів, кісток, м’язів, зв’язок, сухожиль, внутрішніх органів, кровоносних судин, зубів, ясен тощо. Хоча існує більше 20 типів колагенів, але найважливішими є такі:

 • Колаген I типу – міститься в шкірі, кістках, сполучній тканині.
 • Колаген II типу – міститься у хрящах суглобів.
 • Колаген III типу – міститься в м’язах, внутрішніх органах та артеріях.

МОЛЕКУЛА КОЛАГЕНУ

З віком виробництво колагену в організмі зменшується, а його якість погіршується, тому важливо знати, як призупинити цей процес. Насамперед, харчування потрібно доповнити живильними речовинами, які безпосередньо беруть участь у синтезі колагену:

 • Вітамін C, який міститься в цитрусових, полуниці, паприці та картоплі.
 • Пролін – це амінокислота, що міститься в яєчному білку, молочних продуктах, капусті, печерицях.
 • Гліцин – це амінокислота, найбільша кількість якої міститься в свинячій та курячій шкірі та желатині.
 • Кремній – міститься в рослинних продуктах: у вівсі, просі, грубому хлібі, картоплі, буряку.
 • Мідь – міститься в м’ясі, насінні кунжуту, какао, горіхах кеш’ю та сочевиці.

 

На жаль, дуже часто лише їжі недостатньо, аби забезпечити потрібну кількість колагену в організмі. Саме тому медики рекомендують вживати колагенові добавки. Їхня користь для організму підтверджена багатьма медичними дослідженнями. Найчастіше використовується гідролізат колагену.

Встановлено, що м’язова маса у літніх людей, які вживали ці додатки, збільшилася – це особливо важливо для збереження здоров’я та фізичної  активності в старості [4]. Крім того, було проведено наукове дослідження, в якому люди, що страждали від артриту, вживали колагенові додатки протягом  70 днів та помітили, що біль в суглобах суттєво зменшився, а рухи стали легшими. Також доведено, що гідролізат колагену покращує стан шкіри [6].

Зверніть увагу, що є шкідливі звички, які знищують колаген в організмі. Наприклад, це вживання великої кількості цукру та рафінованих вуглеводів. Наукові дослідження довели, що глюкоза та фруктоза, які швидко засвоюються, заважають відновленню колагену. Це призводить до зниження його рівня в організмі, а отже — до старіння шкіри [1].

Інший шкідливий фактор — надто тривале перебування на сонці. Дослідження показали, що велика кількість ультрафіолетового випромінювання заважає природньому виробництву колагену [2].

І, звичайно, паління – тютюн блокує виробництво колагену I та III типів [3].

Для того, аби колагенові додатки принесли максимальну користь організму, важливо знати, як їх правильно вживати. Є кілька основних правил [7]:

Дія колагену на шкіру

 

 1. Додаток необхідно вживати через 2-3 години після їжі, бо соляна кислота в шлунку під час перетравлювання їжі заважає засвоєнню цього білку.
 2. Найкраще вживати додаток перед сном, запиваючи стаканом води. Вночі проходять процеси відновлення організму, які полегшують засвоєння колагену та обмінні процеси.
 3. Ввечері, після прийому додатку, рекомендується нічого не їсти, бо їжа може знизити ефективність засвоєння колагену.

 

Коли обираєте колагенові додатки, то звертайте увагу на їхній склад:

 1. Яка кількість колагену міститься в добовій дозі;
 2. Чи містить додаток інгредієнти, яка сприяють внутрішньому виробленню колагену: вітаміни С, В, кремній, гіалуронову кислоту;
 3. Чи містяться в складі антиоксиданти? Бо саме вони знищують вільні радикали, які заважають утворенню колагену.

Коли ви обираєте харчові додатки, то завжди виникає питання: «Коли я відчую їхню дію?»

Внутрішнє утворення колагену активується приблизно за півгодини після потрапляння речовин до організму. Якщо дефіцит колагену був невеликим, то дію ви побачите вже після першого тижня прийому препарату.

Спочатку ви відчуєте м’якість та блиск шкіри, посилений ріст волосся, укріплення нігтів.

Якщо дефіцит колагену був великим та наніс чималу шкоду організму, то для отримання гарного результату може знадобитися 8 або навіть 16 тижнів регулярного вживання препарату.

Узагальнюючи, можна стверджувати, що колаген має чимале значення для різних структур організму, а його нестача призводить до погіршення самопочуття та раннього старіння. Тому, аби забезпечити необхідну кількість колагену в організмі, рекомендується правильно харчуватися, уникати шкідливих звичок та вживати харчові додатки з колагеном, переваги яких були доведені результатами багатьох досліджень.

 1. F. Danby. Nutrition and aging skin: sugar and glycation. 2010.
 2. B. Ricardo et al. Mechanisms of Photoagingand Cutaneous Photocarcinogenesis, and Photoprotective Strategieswith Phytochemicals. 2015.
 3. A. Knuutinen et al. Smoking affects collagen synthesis and extracellularmatrix turnover in human skin. 2002.
 4. D. Zdzieblik et al. Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenicmen: a randomised controlled trial. 2015.
 5. A. Schauss et al. Effect of the novellow molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, BioCellCollagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. 2012.
 6. E. Proksch et al. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. 2014.
 7. K. Curinga. How to Take Collagen Pills. 2017. https://www.livestrong.com/article/132583-how-take-collagen-pills/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *